Резултатът от воденето на заседнал начин на живот, включващ липста на редовна физическа активност, ограничава възможностите на имунната система
В актуално изследване, проф. Нийман (2020), подчертава световната тенденция за застаряване и затлъстяване на населението на Земята, което води до отслабена защита на организма. По този начин, към 2050 г. броят на хората на възраст над 60 години ще бъде 2 млрд., което е значително нарастване в сравнение с данните от 2015 г., когато „едва“ 900 млн. души са били от тази възрастова група. Световната здравна организация (2020) прогнозира, че над 1,9 млрд. души са с наднормено тегло, като от тях 650 млн. са затлъстели. Ако тази тенденция се запази, близо 60% от световното население ще бъде със затлъстяване през идните десетилетия (Кели и др., 2008; Уард и др., 2019).
- Затлъстяването причинява системно възпаление и влияе негативно на имунната система, водейки до имуносенесценция.
- При пациенти с наднормено тегло се наблюдават по-високи нива на инфекции след оперативни и манипулационни процедури. Затлъстяването понякога води до резистентност към антимикробни препарати и лекарства.
- Затлъстяването е основен рисков фактор за хоспитализация и усложнения при инфекциозни заболявания при пандемиите свързани с Инфлуенца (2009 г.), свинския грип и COVID-19.
- Изграждането на антитела към сезонните вируси се възпрепятства при хора с наднормено тегло, като при тях продължителността на заболяването е по-голяма.
- В сравнение с ваксинирани индивиди с нормално тегло, ваксинираните затлъстели хора имат два пъти по-висок риск от заболяване със сезонен вирус.
- Проучвания върху животни показват, че наднорменото тегло увеличава продължителността и усложненията при вирусни инфекции, увеличавайки възможността за развитие на патогенни вирусни варианти.
Очаквайте още по темата!